Rodzaje

Jak rozpoznać tłustą skórę?Widocznym symptomem takiego typu cery są poszerzone pory, szczególnie w okolicach policzków, czoła i brody. Jednak to nie wszystko, często tłusta skóra nie tylko błyszczy się, ale również ma skłonności do tworzenia się na jej powierzchni zaskórników i wyprysków, powstałych wskutek nadprodukcji gruczołów łojowych. Zaskórniki to czarne, rogowe czopy, które pojawiają się w ujściach gruczołów łojowych. Wypryski trądzikowe powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia mieszków włosowych, które zamyka odpływ łoju z gruczołów. Skóra taka łatwo traci wilgotność, czasami występuje tendencja do łuszczenia się naskórka, jest szorstka i pozbawiona zdrowego kolorytu. Zimą zostaje dodatkowo wzmożona wydzielina gruczołów łojowych, co może spowodować pogorszenie stanu naskórka, najlepiej zaś cera trądzikowa wygląda latem. Pocieszeniem jest fakt, że ten typ cery wyposażony jest w grubszy płaszcz ochronny (lipidowy), który sprawia, że skóra jest bardziej odporna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak mróz, wiatr czy słoące, a także dłużej opiera się starzeniu. Zmiany trądzikowe są wynikiem zaburzeą gospodarki hormonalnej organizmu, które przede wszystkim występują w okresie dojrzewania, jednakże pojawiają się także u osób po okresie pokwitania. Nadmierna praca gruczołów łojowych to nie tylko urok dojrzewania, często cera reaguje tak na występowanie nasilonego stresu, wspomnianych zaburzeą hormonalnych czy problemów z trawieniem. Pielęgnacja

Wyjątkowo trudno jest dbać we właściwy sposób o cerę tłustą. Z jednej bowiem strony trzeba wydać walkę jej przetłuszczaniu się, z drugiej - pamiętać o jednoczesnym, właściwym nawilżaniu oraz konieczności utrzymywania funkcji ochronnej. Podejmowane próby normalizacji pracy gruczołów z wykorzystaniem nieodpowiednich preparatów kosmetycznych, może zakłócić równowagę hydrologiczną skóry oraz spowodować nadmierne odtłuszczenie naskórka, co również nie jest pożądanym stanem. Jak więc znaleźć złoty środek i zapobiec przetłuszczaniu się skóry? Kluczem dla odpowiedniej pielęgnacji jest właściwy dobór kosmetyków. Przede wszystkim powinny to być produkty typu „oil free”, to znaczy pozbawione tłustych ingredientów, które często są bazą np. kremów. Nie powinno się również stosować specyfików silnie odtłuszczających, które często w swoim składzie zawierają alkohol. Prawdą jest, że ich działanie poprawia doraźnie wygląd cery redukując efekt błyszczenia, jednak nie jest to efekt długotrwały, w dłuższej perspektywie następuje wzmożenie pracy gruczołów łojowych i nasilenie się objawów związanych z tłustymi właściwościami skóry. Celem zaś jest uregulowanie i normalizacja pracy gruczołów łojowych tak, aby osiągnąć długofalowy skutek.
Właściwa pielęgnacja powinna rozpocząć się od stosownego oczyszczania, do tego celu można wykorzystać antybakteryjny tonik bezalkoholowy lub lekką emulsję głęboko oczyszczającą pory skóry. Nie powinno się stosować do mycia twarzy mydła i wody, taki zestaw nie tylko nie pomaga tłustej skórze, ale może dodatkowo spowodować podrażnienia, najlepiej do mycia twarzy wykorzystać wodę mineralną lub przegotowaną oraz specjalny żel do skóry tłustej. Skutecznym orężem są kosmetyki bakteriobójcze, które głęboko oczyszczają pory skóry, w ten sposób można skutecznie zapobiec powstawaniu stanów zapalnych i wyprysków. Próbując przywrócić równowagę lipidową naskórka nie można lekceważyć konieczności nawilżania. Na oczyszczoną dokładnie skórę warto nanieść odpowiedni krem lub żel. Fakt, że skóra jest natłuszczona wcale nie oznacza, że można zrezygnować z kremu nawilżającego i odżywczego, jednak trzeba tak dobrać kosmetyki, aby ich przeznaczenie wyraźnie wskazywało możliwość zastosowania dla cery tłustej, zazwyczaj kremy takie mają lekką konsystencję, zwierają składniki matujące i absorbujące nadmiar wydzielanego sebum, co pozwala ograniczyć efekt błyszczącej skóry. Na noc skórze należy się odpoczynek, zamiast kremu ściągającego pory i matującego można zastosować preparat odżywczy i regeneracyjny. Oczyszczanie naskórka nie może się ograniczyć jedynie do porannej i wieczornej toalety, warto także w ciągu dnia zastosować tonik oczyszczający i antybakteryjny, aby oczyścić pory skóry i pozwolić jej łatwiej „oddychać”. Dwa razy w tygodniu, dla głębszego oczyszczenia i poprawienia kolorytu skóry, można wykonać, za pomocą dostępnych w drogeriach kosmetyków, peeling, który usunie nadmiar zrogowaciałego naskórka i choć na chwilę uwolni pory od jego złogów.
Oprócz pielęgnacji i zabiegów kosmetycznych, warto pamiętać o właściwym odżywianiu i wyeliminowaniu z menu potraw tłustych i ostro przyprawionych oraz zrezygnowaniu z zabójczego nawyku palenia papierosów. Aby nie pogorszyć stanu cery nie wolno eksperymentować i bawić się w domowy salon piękności, samodzielne usuwanie zaskórników i wyprysków nie tylko chwilowo pogorszy wygląd skóry, ale przede wszystkim grozi powstaniem nieodwracalnych zmian i blizn, które na długie lata mogą oszpecić wygląd twarzy.

 Sucha cera   Sucha cera to częsty problem, który dotyka pań w kazdym wieku i wymaga szczególnych zabiegów. Młode damy powinny wieczorem myć twarz wodą destylowaną, przegotowaną lub zmiękczoną boraksem, czyli miękką. Niegdyś polecano też deszczówkę, ale dziś lepiej jej nie używać, bo z nieba spadają rozmaite paskudztwa. Do tego dobre, delikatne mydło. Jeśli jednak występuje uczucie podrażnienia czy ściągania skóry lepiej z niego zrezygnować na rzecz żółtka wymieszanego z oliwą. Można też użyć tylko wody, ale wtedy wymieszać ją pół na pół z mlekiem, a potem spłukać naparem z kwiatu lipowego i wklepać krem nawilżający bądź odżywczy, a po godzinie usunąć nadmiar.Rano zmyć twarz śmietanką kosmetyczną lub ziołowym naparem i wsmarować krem. Suchą cerę trzeba chronić nie tylko przed zimnem, ale i przed słońcem. W lecie będzie to krem nawilżający i puder, a w zimie krem półtłusty. Poza tym do przemywania twarzy warto przygotować zmywacz ziołowy. Trzeba kupić 10 g kwiatu lipowego i 15 g ślazu. Zioła wsypać do litra wody, zagotować, przykryć, odstawić na pól godziny i odcedzić. Przemywać twarz nawet kilka razy dziennie. Sucha cera nie znosi naprzemiennych (zimno – ciepłych) okładów, wiatru, długiego opalania. Natomiast domaga się lecytyny, cholesterolu i owocowych soków. Dla niej najlepsze są wszelkie maseczki owocowe, jarzynowe, żółtkowe, z oliwą i miodem.Niestety z wiekiem kłopotów przybywa i trzeba zwielokrotnić zabiegi pielęgnacyjne. Wtedy warto sięgnąć do wypróbowanych sposobów, a takimi są maseczki ziołowe. Ojcowie Bonifratrzy polecają następującą receptę. Dwie łyżki ziela rozmarynu zalać wrzątkiem (pół szklanki) przykryć, odstawić na kwadrans, dodać łyżeczkę miodu ( jeśli na twarzy nie ma rozszerzonych naczyniek). Papkę nałożyć na twarz i poleżeć ze 20 minut. Natomiast gdy są popękane naczyńka czy też inne przekrwienia to zamiast miodu trzeba przyrządzić (tak jak z rozmarynu) napar ze sproszkowanego kwiatu kasztanowca, który zawiera eskulinę uelastyczniającą naczyńka.W dzisiejszym Kurierze polecamy dla pań serię do pielęgnacji cery suchej.